Про Кафедру економіки та економіки освіти
Історія кафедри
Економічна освіта – важлива складова забезпечення високої якості підготовки педагогічних кадрів. Це положення випливає із логіки економічного розвитку сучасного суспільства, яке вступило в постіндустріальну еру. Саме економічна освіта розкриває новим поколінням альтернативи взаємодії людини і природи в умовах технологічної обтяженості нашої планети, екологічного виклику та ресурсного песимізму. Економічні знання – це ключ в руках людини до правильного, ефективного господарювання, раціонального природокористування, зростання ефективності суспільного виробництва, утримання на певному рівні і зростання матеріального становища людей. Та значення економічної освіти далеко виходить за матеріальний екскурс. Вона є значним джерелом духовності, бо вчить людину бути мудрою у відношенні з природою, бути раціональною у споживанні тих благ, які створило людство, бути перспективною у визначенні шляхів подальшого розвитку суспільства.
Економічна освіта охоплює сферу знань економічних відносин між людьми, тобто ту сферу, яка є найважливішою у житті людства. Звідси незаперечний висновок, що молоде покоління повинно володіти всіма тими знаннями, які дає сучасна економічна теорія. Зрозуміло, що першоджерелом цих знань стає вчитель, а формування економічно освічених вчителів стає однією з найважливіших проблем підготовки педагогічних кадрів.
Осередком економічної освіти в НПУ імені М.П. Драгоманова є кафедра економічної теорії (в минулому політичної економії), яка була заснована в 1934 році у складі Київського педагогічного інституту. Це одна з найстарших кафедр університету, яка нині функціонує в складі Інституту управління та економіки освіти.
Історію кафедри творили викладачі багатьох поколінь. У кінці 30-х років на ній працювало 5 викладачів під керівництвом талановитого педагога О.І. Петрова. Пізніше завідувачем кафедри був С.І. Бондарєв.
У повоєнні роки політекономію викладали О.І. Петров, Я.У. Лінійчук, І.П. Панащенко, К.Т. Янчев, М.С. Король, М.Ф. Брегеда, М.С. Сугуняко, В.П. Рокитко, П.С Фещенко. Завідували кафедрою О.І. Петров – до 1950 р., К.Т. Янчев (1950 – 1951 рр.), М.С. Король (1951 – 1957 рр.), М.С. Сугуняко (1957 – 1975рр.). Викладачі кафедри в цей період, викладаючи політекономію, багато працювали над формуванням у студентів базових знань з економічної теорії, проводили значну науково-дослідницьку роботу, вивчаючи окремі сторони тодішньої економічної системи, яка базувалася на суспільній власності на засоби виробництва, а за формою була адміністративно-командною. Так, О.І. Петров досліджував проблему товарно-грошових відносин у суспільному господарстві, М.С. Король – внутріколгоспні відносини, М.С. Сугоняко – проблеми спеціалізації сільського господарства.
З розвитком педагогічного інституту швидко зростала і кафедра політичної економії. У кінці 70-х років на ній працювало 11 викладачів (М.С. Сугоняко, П.С. Верхов, В.П. Рокитко, П.З. Городенський, Е.М. Янюк та ін.), в кінці 80-х років – 16 (професор О.П. Гош, кандидати наук, доценти К.С. Базилевич, А.П. Кононенко, І.С. Кравченко, І.Ф. Радіонова, Н.С. Чаєвська, І.Л. Петрова, А.М. Соколовська, І.С. Череда, Н.І. Насікан, В.М. Черненко та ін.). Керували кафедрою в цей період проф. Гош О.П. (1975 – 1990 рр.), проф. Радіонова І.Ф. (1990 – 1996 рр.). В складі кафедри працював кабінет політекономії, яким керувала з 1975 року Кисленко Л.Г.
Викладачі кафедри читали курс політекономії студентам всіх педагогічних спеціальностей. У зв’язку з цим кафедра інтенсивно працює над удосконаленням змісту курсу політекономії та методики його викладання. Відпрацьовується методика вивчення окремих тем і розділів курсу, економічних категорій та складних проблем, освоюється ігровий метод у вивченні політекономії, методика використання технічних засобів навчання. Навчальний процес поєднувався з науковою роботою викладачів. Кафедра підготувала і видала ряд колективних і індивідуальних монографій: «На першому плані – економічна ефективність» (М.С. Сугоняко), «Економіка СРСР – єдиний народногосподарський комплекс» (П.З. Городецький), «Міжвиробничі економічні зв’язки в сільському господарстві та їх ефективність» (П.С. Фещенко), «Система економічних відносин соціалізму: відтворювальний підхід» (О.П. Гош) та ін. І.Ф. Радіонова досліджувала таку актуальну проблему політичної економії, як протиріччя економічних відносин соціалізму.
Кафедра приділяла велику увагу удосконаленню планування та організації навчального процесу з політичної економії, залученню студентів до наукової та громадської роботи.
З початку 90-х років на кафедрі відбулися великі зміни. Відповідаючи на потреби дня, кафедра оновлює економічну освіту, перепрофілюється з читання курсу політичної економії на курс економічної теорії (змінюється і її назва, з 07.10.1992 р. – кафедра економічної теорії). В центр наукових досліджень стають проблеми переходу України до ринкової економіки, розробка концепції економічної освіти в школі.
У новітній час кафедру очолили проф. Радіонова І.Ф. (1990 – 1996 рр.), доц. Радченко В.В. (1996 – 2013 рр.), проф. Страшинська Л.В. (з березня 2013 р. – по теперішній час).
Під керівництвом проф. І.Ф. Радіонової були розроблені перша програма та відповідні методичні рекомендації з курсу “Основи економічної теорії” для студентів педагогічних ВНЗ. Також створені перші українські підручники з основ економіки для середньої школи: Основи економіки: Пробн. Підручник для 11 класу загальноосвітньої школи.- К.: Зодіак-ЕКО, 1995; Загальна економіка: Підручник. - К.: Заповіт, 1995, який має уже 6-те видання (2008 р.). Авторський колектив підручника – І.Ф. Радіонова, І.С. Кравченко, І.Л. Петрова, В.В. Радченко. Творчим колективом кафедри була запропонована «Концепція економічної освіти у середній школі», а в 1994-1996 рр. розроблена «Концепція економічної освіти майбутніх вчителів».
Діяльність кафедри економічної теорії здійснюється нині за двома основними напрямами: 1) викладання загальноуніверситетського курсу «Основи економічної теорії», який читається студентам неекономічних спеціальностей; 2) підготовка фахівців-викладачів з економічної теорії, оскільки у 1997 році в НПУ імені М.П. Драгоманова була відкрита нова спеціальність «Економічна теорія» (тепер у складі Інституту управління та економіки освіти) кваліфікаційного рівня бакалавр, спеціаліст, магістр.
Кафедра також бере участь у підготовці вчителів з математики та економіки (з 1995/1996 навч. року), прийняла участь у підготовці фахівців спеціальності «Соціальна педагогіка, економіка», «Географія, економіка», «Інформатика, економіка», читає блок економічних дисциплін студентам спеціальності «Менеджмент організацій», працює з іноземними студентами. З вузькоспеціалізованої кафедра перетворилася в багатопредметну, випускаючу, забезпечуючи читання понад 50 економічних дисциплін і спецкурсів: політичної економії, основ економічної теорії, історії економічних учень, макроекономіки, мікроекономіки, фінансів, економіки підприємств, статистики та ін., керує педагогічною і виробничою практиками студентів, підготовкою магістерських та курсових робіт тощо.
Викладання сучасної економічної теорії здійснюється відповідно до світових стандартів. Кафедра працює над удосконаленням методики викладання економічних дисциплін, розробкою навчальних програм і методичних рекомендацій у відповідності з Болонською системою, досліджує державну наукову тему «Актуальні проблеми економічної системи України в умовах трансформаційних перетворень». Плідну наукову роботу проводив професор Гош О.П., який видав ряд монографій та підручників: «Політична економія» (1999 р.), «Політична економія: науковий курс» (співавт. Дорогунцов С.І., 2004 р.), навчальний посібник «Теоретичні засади економічної політики» (2007 р.), «Політична економія України» (2010 р.) та ін. Проф. Страшинська Л.В. досліджує наукову проблему «Розвиток ринків харчових продуктів в Україні», опублікувала такі праці як: «Теоретико-методологічні засади розвитку конкурентного середовища у сфері виробництва продовольчих товарів» (співавт. А.О. Коваленко, С.І. Князєв, Л.В. Дейнеко, 2003 р.) «Стратегія розвитку харчової промисловості України та її регіонів (областей) на період до 2015 року» (співавт. Л.В. Дейнеко, А.О. Коваленко, Е.І. Шелудько, 2004 р.), «Основні тенденції розвитку продовольчих ринків у межах світової агропродовольчої системи» (2007 р.), «Стратегія розвитку продовольчого ринку в Україні» (2008 р.), «Маркетингова діяльність. Конспект лекцій» (2011 р.). Проф. Радченко В.В. досліджує проблему власності, брав участь у розробці програми з політичної економії для ВНЗ України, програм з економіки для загальноосвітніх шкіл, є співавтором підручників з економіки для середніх навчальних закладів «Основи економіки» (1995), «Загальна економіка» (1995, 2000, 2002, 2005, 2006, 2008 рр.), «Економіка» для 10 класу (2011 р.) та 11 класу (2012 р.). Актуальні наукові проблеми досліджують проф. Біла С.О., кандидат економічних наук, доценти Біла І.С., Бицюра Ю.В., Колядич О.О., Петришина Н.В., Підопригора Л.А., Скиба М.В., Соколова О.М., Череда І.С. Викладачі кафедри підготували навчально-методичний комплекс з основ економічної теорії, політекономії, навчально-методичні комплекси та методичні рекомендації з інших дисциплін.
На кафедрі з 1949 р. функціонує аспірантура, перереєстрована у 2007 р. за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. Керівники підготовки кандидатських дисертацій: професори Гош О.П., Біла С.О, Ковальчук Т.Т., Петрова І.Л., проф. Радченко В.В., доц. Штундер І.О. За останні роки захистилося 11 випускників аспірантури кафедри.
При кафедрі працює студентський науковий гурток, який досліджує актуальні проблеми трансформаційної економіки України.
Навчальна робота кафедри поєднується з практичною роботою в ліцеях та загальноосвітніх школах м. Києва. Уже не один рік студенти університету проходять педагогічну практику з викладання економіки у Фінансовому ліцеї, коледжі інформаційних систем і технологій ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана».
Викладачі кафедри є досвідченими наставниками студентської молоді. На заняттях, в бесідах розкриваються зміст економічних реформ і перспективи соціально-економічного розвитку країни. Висвітлюється роль педагогічних кадрів в організації економічної освіти, формуванні висококваліфікованих спеціалістів для незалежної України.
На час святкування свого 80-річчя кафедра має такий склад: зав. каф. – д.е.н., проф. Страшинська Л.В., проф. Радченко В.В., доценти: Біла І.С., Бицюра Ю.В., Петришина Н.В., Підопригора Л,А., Сандугей В.В., Скиба М.В., Хом’яков Л.К., Череда І.С., Шульга О.А.; старший викладач Катренко Я.А., викладачі: Манжула Є.В., Седляр Д.О., Москаленко Д.С., Польська І.І., асистент Ілюхіна В.В.
Завідувач кафедри
Оcвіта:
|
|||
Посада:
|
Професор, завідувач кафедри економіки освіти | ||
Наукові ступені і звання:
|
Доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, заслужений працівник освіти України | ||
Дисципліни, які викладає:
|
|||
В університеті працює:
|
з р. | ||
Кафедра
|
економіки та економічної освіти |
Контакти
Контакти
м. Київ, вулиця Тургенєвська, 8/14 | |
(044) 4864934 | |
https://spf.npu.edu.ua/vykladachi-ta-kafedry/kafedra-ekonomiky-osvity |
|
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. |
|
Сторінка у |
https://www.facebook.com/groups/346211702509256 |
Акредитаційна справа
Міжнародне співробітництво
Відділ міжнародних зв’язків
Міжнародні партнери
Міжнародна академічна мобільність
Документи
Форма для пропозицій